منو
بستن

دسته‌بندی نشده

بتونه کاری

درباره بتونه و بتونه کاری چه می دانید؟
چهار شنبه 24 ژانویه 2018

یکی از مراحل حساس و مهم عملیات رنگ کاری بتونه کاری است. در ادامه راجع به این قسمت از رنگ کاریو نمونه های مختلف بتونه توضیح داده می شود.

بتونه و بتونه کاری چیست؟

بتونه ماده‌ای خمیری است که قبل از آغاز رنگ کاری برای از بین بردن و صاف کردن هر سطحی که در اثر جای میخ‌، پیچ‌ها، سوراخ‌، زدگی‌ها،ترک‌خوردگی‌ها و …  آسیب دیده است به کار می‌رود تا سطحی یک‌دست و آماده برای رنگ‌کاری ایجاد کند.

 

انواع بتونه

 

بتونه برای سطح چوبی :

به‌دلیل تفاوت زیاد میان تراکم بافت چوب‌هاب مختلف، باید بتونه مناسب برای بتونه کاری را با توجه به نوع آن چوب از نظر درجه غلظت یا رقیق بودن آن، به کار برد .
برای مثال چوب‌هایی که دارای بافت کم‌تراکم یا بافت باز هستند ، قابلیت جذب بتونه‌های خمیری سفت را دارند و در این مورد می‌توان از چوب درخت‌های ملچ ، بلوط ، زبان‌ گنجشک و اوجا نام برد.
در مقابل ، برای بتونه‌کاری چوب‌هایی که مانندگردو ، راش و افرا دارای بافت متراکم و منفذهای ریز و فشرده هستند، باید از بتونه رقیق استفاده کرد.

 

بتونه سرچوب :

مواد تشکیل دهنده بتونه چوب با با نمونه های دیگر تفاوت دارد. برای تهیه بتونه چوب و یا سرچوب (سریشُمی )، از مخلوط خاک اره و چسب چوب استفاده می‌شود. خاک اره‌ای که برای تهیه این بتونه استفاده می‌شود ، باید از جنس چوب خام همان سطح کار چوبی باشد که مواد را بر روی آن اجرا می کنیم.
درنتیجه ، خاک اره باید از گرده‌های سرِ چوب تهیه شود که ریزتر بوده و در واقع الیاف خردشده از چوب مورد نظر هستند.

کاربرد این بتونه در پرکردن زدگی‌ها و پر کردن سوراخ ‌هایی مانند سوراخ پیچ یا میخ است و بیشتر در کارهایی استفاده می‌شود که خودرنگ نبوده و نقش‌ها و طرح‌های روی چوب را نمایان نمی‌کند.

 

بتونه خودرنگ :

بتونه خودرنگ که اسم دیگر آن بتونه همرنگی است، مخلوطی از بتونه سریشی و پودرهای معدنی است.
بتونه سریشی، خود مخلوطی از مِل (کلسیم کربنات) ، آب و سریش است. زمانی که رنگ‌کار بخواهد کار نهایی نقش‌ها و طرح‌های طبیعی خود را نمایان سازد (یا اصطلاحاً خودرنگ باشد) از این بتونه برای بتونه کاری استفاده می‌شود.

 

 

بتونه پلاستیک :

رنگ پلاستیک با بتونه رقیق می شو و با افزون چسب چوب، میزان چسبندگی آن را بیشتر می شود.در نهایت با اضافه‌کردن مقدار کمی از مل، ترکیب به حالت خمیر درآورده می شود. باید تلاش کرد مل با مخلوط رنگ و چسب چوب کاملاً مخلوط شود تا در زمان اجرا، دچار مشکل نشد.

 

بتونه روغنی :

برای ساخت این بتونه، ابتدا باید رنگ متناسب با محل اجرا را انتخاب کرده و پس از ریختن رنگ در ظرف ترکیب مواد،شروع به ریختن مقداری مل (پودر بتونه) کرده و با حرکت کاردک در ظرف، رنگ را با مل مخلوط می کنیم. پس از اینکه مخلوط کاملا یکدست شد، بتونه را روی تخته ریخته و با کاردک و تیغ شروع به عمل‌آوردن می‌کنیم. چون بتونه روغنی حالت مایع دارد ، در پوشاندن سوراخ‌ها ممکن است چالش هایی به وجود بیاید.
یکی از این مشکلات این است که بتونه به پایین حرکت می‌کند و اصطلاحا ریزش می کند و خود بتونه، تکه‌تکه می‌شود.
برای جلوگیری از تکه‌تکه‌شدن بتونه، در روی کار مقدار بسیار کمی آب سرد به بتونه اضافه می‌کنیم تا هم بتونه سریعاً سفت شود و هم از فروریختن آن جلوگیری شود. مقدار رنگ و غلظت رنگ باید کاملا مشخص باشد.
برای غلظت بتونه چسبندگی و پوشش بیشتر، روغن روی پوشش روغن الف (که به‌عنوان آستر زده می‌شود) و رنگ اصلی سفید را(از هر کدام یک پیمانه)مخلوط می‌کنیم، سپس با مخلوط کردن تینر، رنگ را روان می‌سازیم و با استفاده از ترکیب رنگ‌ها ، به رنگ دلخواه می‌رسیم.
بایدتوجه داشت برای تبدیل رنگ، ابتدا ماده رنگ در ظرفی جدا ، رقیق شده و آرام آرام و به مقدار کم، به رنگ اصلی  اضافه شود.
باید توجه داشت که در هر بار ریختن مقدار کمی از ماده رنگ، با چوب رنگ ، که برای مخلوط‌ کردن استفاده می شود، مخلوط هم زده شود و به هیچ عنوان ، ماده رنگ در کف ظرف یک‌جا به شکل گلوله نماند.

 

Putty_Knife_Filling_a_Nail_Hole

 

علت ایراد در میزان چسبندگی و شل‌بودن بتونه و راه حل های آن 

 

اگر بتونه‌ای که جهت بتونه کاری  در نقاشی ساختمان درست شده‌ است بیش از حد سفت بود، علت این است که در ساخت بتونه از آب زیاد استفاده شده‌است.
آب ، برعکس تصور عموم، که باعث رقیق‌تر شدن مواد می‌شود ، درمورد بتونه باعث سفت‌شدن آن می‌گردد.
در این مورد ، باید با اضافه‌نمودن مل و رنگ، نسبت به رفع رفع سفت بودن بیش از حد بتونه اقدام نمود.
اگر بتونه ساخته‌شده بسیار شل و رقیق باشد ، این مشکل حاکی از زیاد بودن تینر و رنگ بتونه است. برای رفع این مشکل باید با اضافه‌ کردن مل و رنگ آن را غلیظ تر کرد.

 

 

 

شماره تماس شرکت ساختمانی عمران زیما :    ۸۸۴۷۰۴۵۷ – ۰۲۱

نمونه کارهای شرکت ساختمانی عمران زیما

 

 

 

رنگ کاری در آب و هوای سرد و مشکلات و راه حل های آن

انواع بازسازی و چگونگی اجرای هر کدام از آنها

 

 

 

برچسب ها

دیدگاه ها