منو
بستن

تاسیسات برقی

تاسیسات برق بیمارستان

الزامات و نکات مهم در تاسیسات برق بیمارستان ها
سه شنبه 30 ژانویه 2018

تاسیسات برق بيمارستان ها ، به علت حساسیت بالای فعالیت هایی که در بیمارستان وجود دارند، اهمیت بالایی دارد. رعایت استانداردهای بین المللی و ضوابط و الزامات فنی، ایمنی و اجرایی مرتبط با برق بیمارستان اهمیت بسیار زیادی دارد و نیاز به مسئولیت پذیری و دقت بسیار بالایی دارد.
فضای بیمارستان شامل اتاق های عمل، CCU ، ICU ، اتاق بستری، اتاق پرستاران ،اتاق دکتران، آزمایشگاه، بخش های اداری و خدماتی و … است. در تمامی این فضاها نیاز به تاسیسات مکانیکی و برقی خاص آن فضا است.
اجرای پلان و نقشه برق کشی بیمارستان ها نیز مستلزم اجرای جزء به جزء و کاملا منطبق با نقشه است. این امر در زمان نیاز به به روزرسانی تجهیزات و یا تعمیر و نگه داری و سرویس دهی و حتی کار با تجهیزات و المان های مرتبط با آن ها، اهمیت زیادی پیدا می کند.

Untitled-2
اولین و مهمترین عنصر تاسیسات برق بیمارستان ها، برق پشتیبان و یا همان UPS است. این دستگاه در هنگام قطع شدن برق و یا نواسانات ولتاژی، فعال می شود و نیروی الکتریکی بدون نوسان و جایگزین شده را به سمت تجهیزات و لوازم پزشکی موجود در ساختمان می فرستد. وجود این دستگاه و سرویس دهی منظم آن، به علت اهمیت بالای کارکرد بدون وقفه وسایل برقی، اهمیت بسیار زیادی دارد.
ترنسفورماتور نیز یکی دیگر از دستگاه های مهم و حیاتی در تاسیسات برق بیمارستان به شمار می آید. این وسیله نقش مبدل ولتاژ را دارد و ولتاژ ورودی را به سطح مورد نیاز برای تجهیزات برقی بیمارستان می رساند.

 

 

ats-225amp1-phase
ضوابط و الزامات تاسيسات برق بیمارستان ها 

 

1. لامپ های توکار در داخل سقف کاذب، باید با سیم مفتولی کاملا به  سقف اصلی متصل شوند. اگر لامپ ها و چراغ ها روکار است در باید با پیچ و رولپلاک کاملا فیکس و ثابت شوند.

 

2. مسیر فرار هربخشی تا پله فرار باید مجهز به چراغ ایمنی، که توسط UPS تغذیه می شود، باشد. برق رسانی به چراغ های ایمنی باید با استفاده از سیم های نسوز صورت گیرد.

 

3. استانداردهای لازم در مورد طراحی وساخت اتاق ترانسفورمر، اتاق دیزل ژنراتور و… و همچنین الزامات مرتبط با آن کاملا رعایت شود.

 

4. مخزن سوخت مولد برق اضطراری باید متناسب با ظرفیت مورد نیاز باشد. و سوخت مورد نیاز برای راه اندازی آن در شرایط ایمن نگه داری شود.

 

5.کلیه تابلوهای ایستاده برای برق بيمارستان باید به صورت صحیح و اصولی روی شاسی متناسب نصب ثابت شوند وقابلیت دسترسی به پشت تابلو با رعایت فاصله استاندارد، وجود داشته باشد.

 

6.سیستم ارت  یا زمین، به سازه های اصلی و همچنین لوله های تاسیسات متصل باشد. همچنین این سیستم  باید به صورت مش، اطراف ساختمان نیز اجرا شود.

 

7. تمامی کابل های برق بیمارستان از اتاق برق اصلی، باید توسط سینی کابل و باتعداد ساپورت استاندارد، به تابلوهای فرعی منتقل شوند. فاصله کابل ها از هم در روی سینی کابل باید بر اساس استاندار مشخص شده باشد و با گیره های مخصوص ثابت شوند.

 

8. تمامی کلید های برق و پریزهای برق باید سالم، دارای کیفیت و استاندار بالا، ایمن، ضد آب، مطمئن، ضد جرقه و قابل اجرا در محل های مورد نظر باشند

 

9. اتاق برق اضطراری UPS باید ضد حریق باشد تا درشرایط بحرانی هم بتواند برق قسمت های حساس را تامین کند.

 

10. تابلوهای خازن باید به صورت مداوم چک شود.

 

11.صاعقه گیر  و نصب آن در بیمارستان الزامی است.

 

شماره تماس شرکت تاسیساتی عمران زیما :    ۸۸۴۷۰۴۵۷ – ۰۲۱

 

 

 

نکاتی که باید برای سيم كشي برق ساختمان و مدارها رعایت کنید

نکات و قوانین اجرای تاسیسات برقی ساختمان

تاسیسات برقی ساختمانی چیست؟

 

 

 

 

برچسب ها

دیدگاه ها