منو
بستن

تاسیسات برقی

اجرای تاسیسات برقی ساختمان

نکات و قوانین اجرای تاسیسات برقی ساختمان
یکشنبه 28 ژانویه 2018

آنچه که باید در رابطه با قوانین اجرای تاسیسات برقی ساختمان بدانید:

اجرای تاسیسات برقی ساختمان مستلزم رعایت قوانین و اصولی است که دامنه های زیادی را در بر می پیرد و باید در اجرای تاسیسات برقی ساختمان آن ها را رعایت کرد. در ادامه این قوانین و نکات را مشاهده می کنید:

 

 

قوانین و الزامات اجرای تاسیسات برقی ساختمان

 

-چاه ارت در ساختمان باید توسط شرکت های دارای تاییدیه و متخصص اجرا شود ، مقاومت چاه 2 اهم است. برای چاه ارت کارتکس چاه یا همان گواهی از شرکت مجری این چاه گرفته می شود .

-بهتر است از برقکاران مجاز که گواهینامه انجام کار از سازمان فنی و حرفه ای دارند، استفاده شود.

-کف تابلوی فیوز ها باید از کف تمام شده ساختمان 170 سانتیمتر فاصله داشته باشد و از لوله آب و گاز نیز 150 سانتیمتر فاصله داشته باشد .

-حداقل فاصله نصب پریزها از کف تمام شده در هر واحد یا کف ساختمان، باید 30 سانتی متر و فاصله کلید ها از کف تمام شده واحد یا ساختمان باید 110 سانتی متر باشد . به جز آشپزخانه، ارتفاع استاندارد برای پارکینگ و پشت بام باید 110 سانتی متر باشد. پریزها در پارکینگ و پشت بام باید (ای پی 44) باشد و به دلیل در پوششی که دارند، مناسب برای جلوگیری از ورود باران و برف به داخل پریز ها می شوند.

-در نظر داشته باشید که فاصله کلیدها از چهارچوب درب می تواند بین 10 تا 30 سانتی متر انتخاب شود. هر فاصله انتخاب شده بین 10 تا 30 سانتی متر، باید در کل ساختمان با همان اندازه تکرار شود. کلید و پریز نباید در سمت لولای درب نصب شود.

-حداقل ارتفاع نصب پریز از کف تمام شده در آشپزخانه، پارکینگ، فضای باز و فضای مرطوب باید 110 سانتی متر باشد. فاصله پریز از مرز بیرونی سینک ظرفشویی باید 60 سانتی متر باشد. در روشویی که پریز ریش تراش نیز وجود داردنیز این فاصله باید رعایت شود .

-ارتفاع نصب کلید فن از کف تمام شده باید 120 سانتی متر باشد.

-فاصله کلید و پریز، در صورتی که پریز در بالای شیرگاز نصب شود،از شیر گاز باید حداقل 50 سانتیمتر باشد. اگر پریز سمت چپ، راست یا زیر شیرگاز نصب شده باشد، رعایت فاصله حداقل10 سانتی متر کافی است.

 

-نصب فن در حمام ممنوع است مگر این که (آی پی 44 ) باشد. این نمونه در بازار زیاد موجود نیست، اما در صورت اجرا باید حداقل  60 سانتی متر با خروجی آب دوش فاصله داشته باشد.
-کلید ها و فیوز ها باید سر راه فاز قرار گیرند.

تاسیسات-فشار-ضعیف
-چراغ های نصب شده در حمام باید (آی پی 44 ) باشد که مجددا در در بازار موجود نمی باشد، پس باید چراغ معمولی اجرا شود که در این صورت باید روی آن ها حباب محافظ و واشر نسوز قرار داد تا آب بندی شوند. لامپ ها تا جای ممکن باید از دوش فاصله داشته باشند و حداقل این فاصله 1.5 متر است.
-بهتر است تمام اتصالات سرسیم داشته باشند.
-حداکثر 12 پریز از یک فیوز انشعاب داده شود .سیم فاز باید به راست پریز وصل شود یعنی هنگامی که مقابل پریز می ایستیم روزنه سمت راست فاز باشد.
-سیم فاز باید به کنتاکت کف سرپیچ لامپ وصل شود و به کنتاکت بدنه سرپیچ لامپ سیم نول وصل شود.
-حداقل فیوز روشنایی 10 آمپر است و حداقل فیوز پریزها 16 آمپر است.
-از بدنه اجسام نباید به هیچ عنوان به عنوان سیم ارت استفاده کرد.

-بارهای خاص و پرمصرف مثل کولر ، تردمیل ، پمپ و پکیج آب گرم کن باید فیوز جداگانه داشته باشند

-برای مکان های مرطوب از ترانس ایزوله استفاده  شود.
-اگر وان در حمام اجرا  شده است، وجود کلید حفاظت جان ( RCD / RCCB ) علاوه بر کلید حفاظت جان اصلی، بصورت جداگانه برای آن لازم است.
-عبور لوله های برق از کف حمام ، آشپزخانه، دستشویی، مکان های مرطوب و دارای آب ریز ممنوع است.

-مسیر لوله ها برق از روی دیوارها بصورت مورب و دلخواه ممنوع است، زیرا ممکن است در آینده روی آن میخ کوبیده شود.

-همه پریزها باید ارت دار باشد.

-ارتفاع مجاز نصب کلید اعلام حریق با قوانین جهانی بین 107 تا 137 سانتی متر می باشد که در ایران بین 110 تا 140 سانتی متر مجاز است.

 

نکات ذکر شده در مورد اجرای تاسیسات برقی ساختمان موارد بسیار زیادی را در بر می گیرند، اما موارد ذکر شده متداول ترین نکات و در رابطه با ساختمان های مسکونی هستند.

 

شرکت ساختمانی عمران زیما در زمینه ساختمان ( ابنیه ) و تاسیسات دارای رتبه 5 سازمان برنامه و بودجه است.

شماره تماس شرکت ساختمانی عمران زیما :    ۸۸۴۷۰۴۵۷ – ۰۲۱

 

 

تاسیسات برقی ساختمانی چیست؟

آشنایی با تابلو برق فشار متوسط

اشتباهات رایج در مورد تاسیسات برقی خانگی که شاید ندانید

نکاتی که باید برای سيم كشي برق ساختمان و مدارها رعایت کنید

برچسب ها

دیدگاه ها