منو
بستن

ساخت و ساز ساختمان / ساختمان ( ابنیه)

گچ کاری داخل ساختمان

درباره گچ کاری داخل ساختمان و گچ بری چه می دانید
چهار شنبه 31 ژانویه 2018

گچ بری و گچ کاری داخل ساختمان ، از هنر های دیرینه محبوب بین ایرانیان در دکوراسیون داخلی بوده است. شکل پذیری بالای گچ و چسبندگی مناسب آن قیمت مناسب، رنگ پذیری، تنوع بالای فرم های قابل اجرا و در نهایت هزینه مناسب آن، این ماده را به متریالی مناسب برای تزئینات داخلی و خارجی تبدیل می کند.
گچبری توسط گچکاران انجام می شود و عبارت است از هنر تزئین دیوار و سقف با استفاده از نقش ها و طرح های برجسته ی گچی و یا ترکیب ان با متریالی مانند آینه و … .

گچبری را می توان برای سقف، دیوار، نمای داخلی ساختمان، راه پله و سایر فضاهای عمومی به کار برد.

عملیات گچ بری و گچ کاری داخل ساختمان ، زیر مجموعه ای از فعالیت های نازک کاری  ساختمان به حساب می آیند.

 

روش های گچ کاری داخل ساختمان

 

گچ کاری داخل ساختمان سابقا در ایران به صورت سنتی و دستی انجام می شو، اما با پیشرقت فناوری و تکنولوژی، امروزه گچ کاری سطوح به روش پاششی نیز صورت می گیرد که با استفاده از دستگاه گچ پاش و گچ پلیمری صورت می گیرد.
گچ بری باید توسط گچ کار متخصص و حرفه ای و با تجربه انجام شود، زیرا طرح نمایی دارای ریزه کاری ها و نکات زیاد است که در صورت رعایت نشدن، نمای خوبی نخواهد داشت.

گچ بری به دو صورت اجرا می شود. گچ کار می تواند نقش های مورد نظر را از قبل با قالب گیری تهیه کند و با خمیر چسب، به محل مورد نظر بچسباند.
روش دیگر این است که نقوش از طریق فرم دهی خمیر گچ، بر روی سطح کار، فرم دهی و اجرا شوند. روش اول کاری تمیز و بی عیب و روش دوم، کاری منحصر به فرد و متفاوت به وجود می آورد.

 

risunki-na-stenah.jpg-dd512366fa4b77fffc3c04d601b383c7

 

امروزه گچ بری های سقفی و دیواری با ترکیب نورپردازی های توکار ساخته و اجرا می شوند که کار نهایی، فرم و نمایی زیبا و کاربردی خواهد بود.
گچ بری می تواند به فرم طرح های شلوغ، ساده، هندسی، مدرن، رنگ شده یا بدون رنگ و … باشند، این موارد دامنه تنوع کار را بسیار بالا می برد و پاسخگوی اکثر سلایق است.

 

 

 

در مورد گچ کاری ساختمان چه می دانید؟

برچسب ها

دیدگاه ها